České nezávislé divadlo po roce 1989

Výzkumný projekt České nezávislé divadlo po roce 1989 se zaměřuje na formování české nezávislé divadelní scény po pádu komunistického režimu v roce 1989. Činnost jednotlivců a souborů i nově vytvářená infrastruktura pro nezávislé divadlo je nahlížena v kontextu politické, společenské a ekonomické transformace a jejích dopadů na české divadlo, jakož i demontáže centrálního státního dohledu nad sektorem kultury a její svobodné integrace do mezinárodního dění. Pozornost je věnována také nově zaváděným nástrojům kulturní politiky, díky nimž se v obnoveném demokratickém prostředí postupně narovnávaly podmínky pro formování divadelního ekosystému, založeného na koexistenci veřejnou správou zřizovaných organizací, podnikatelských subjektů a neziskového sektoru. Projekt realizuje Institut umění – Divadelní ústav (IDU) a byl zahájen u příležitosti 30. výročí událostí sametové revoluce připadajícího na rok 2019.

Výzkum navazuje na výstavní projekt Divadlo a revoluce – První týdny sametové revoluce v českých a moravských divadlech, který uspořádal IDU k 20. výročí událostí roku 1989 a který mapoval revoluční procesy ve vybraných divadlech v období listopadu a prosince 1989. Období, které jsme si pro návazný výzkum českého nezávislého divadla po roce 1989 stanovili, je čtvrtstoletí od sametové revoluce, které umožňuje zachytit hlavní vývojové milníky českého nezávislého divadla a několik generací divadelníků tvořících v období hluboké proměny české kultury a společnosti. Součástí výzkumu jsou základní rešerše v archivech a odborných periodicích, zpracování obrazového materiálu a rozhovory s osobnostmi české divadelní kultury, které jsou v projektových výstupech citovány formou úryvků.

Výsledky výzkumu jsou zpracovávány formou výstavních, publikačních a konferenčních výstupů. Výzkum je realizován v období 2019-2023 na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace poskytované Ministerstvem kultury ČR.