Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Generace 1989

Níže uvedené citace tvoří součást výstavy Divadlo a svoboda – První dekáda nezávislosti českého divadla po roce 1989, která představuje mnohotvárnost, bouřlivou energii a pluralitu estetik, témat i aktivit českého divadla prvního porevolučního desetiletí. V rámci výzkumu českého nezávislého divadla 90. let a u příležitosti 30. výročí sametové revoluce byly natočeny rozhovory s šedesátkou osobností české a slovenské divadelní kultury 90. let. Výroky, které jsou vybrány do níže uvedených textových koláží, skládají v mnohohlasu zastoupených názorů obraz „ducha doby“, která právě dnes tolik rezonuje i v naší současnosti.

Když nám bylo pětadvacet, tak jsme se nestarali o to, jestli je teplo nebo uklizeno, jestli jsou prostory super. Prostě jsme chtěli dělat divadlo. Měli jsme nějaký rozbouraný statek, tak to chvíli přežijeme. Po dvaceti letech už to byla taková krize, že jsme si říkali, to nejde, vydržíme to, ale potřebujeme si skutečně dokazovat, že to zvládneme v tak neskutečně obtížných podmínkách?

90. léta souvisí se sebevědomím generace, která začala převrat. Člověk se postupně naučil, že lze něco prosadit, když se chce.

Celý ten nástup po revolúcii bol boom. Mňa to zastihlo už na hranici zrelosti, pred tridsiatkou a bol som šťastný, že sa niektoré veci dajú urobiť normálne. Že sa nemusíme schovávať medzi riadky. Okamžite sme začali riešiť vznik predstavenia, kreatívne výstupy, ktorými sme boli nabití, lebo nám to režim neumožňoval. Vnímam porevolučné roky od 1989 do 1995 ako neuveriteľne plodné obdobie, kedy sme boli schopní aj za vlastné peniaze bez nejakej podpory robiť neuveriteľne veľa prác. Vážil som si mieru slobody a spoločenskej pokory voči novému neznámemu zo spoločenského hľadiska.

Ani po 30 rokoch nemožno tomuto dianiu uprieť obrovskú energiu, ktorá priniesla očistný efekt do spoločnosti a malo celospoločenský dosah. Bola to nová pocta, z ktorej sme žili niekoľko desaťročí a ktorá nám mimochodom ako zásobareň historického alebo politického idealizmu a optimizmu pomohla prežiť neskoršie roky. Ďalších 30 rokov v slovenskej kultúre aj slovenskej spoločnosti bolo nesmierne turbulentných.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.
© 2019 Institut umění - Divadelní ústav